به وبلاگ عبابیگلو خوش آمدید
İBABƏYLİ VEBLAQİ
یکشنبه 19 شهریور 1391 :: نویسنده : ABBAS EBADİ
  عکس هوایی مکه مکرمه
MƏKKƏ İBADƏTGAHİNDAN SƏMADƏN ÇƏKİLMİŞ BİR ŞƏKİL


ağamizin ziyarətgahi  yardimli rayonu perimbəlli kəndi

 مقبره خلیفه میر کمال آغا   XƏLFƏ MİR KAMAL AĞANİN ZİYARƏTGAHİ
XELIFE MIR KAMAL AQA ZIARETGAHI

مقبره شریف سید میر جعفر آغا   AĞAMİRCƏFƏR AĞANİN  MƏQBƏRƏSİ

SEYYID MIR CAFAR AQA ZIARETGAHI

   مقبره شریف خلیفه میر غیاث آغا  XƏLFƏ MİR QİYAS AĞANİN ZİYARETGAHİ

XELIFE MIR QIYAS AQA ZIARETGAHI

تاریخچه:

در باره وجه تسمیه پریمبل گفته میشود كه پیشوند" پر" بخاطر عمر طولانی افراد این روستا كه معمولاً بالای 100 سال عمر مینمایند قبلا" پیر" بوده است  و "پریمبل" بمعنی روستای سادات و بزرگان، ریش سفیدان و پیرمردان میباشد.و تقریبا همه اهالی روستا ازسادات بوده و آبا و اجدادشان اصالتاً اهل كشور یمن می باشند كه بر اثر ظلم وستم پادشاه وقت (مهدی عباسی) مجبور به مهاجرت به سواحل شمالی خلیج فارس شده و از آنجا نیز به سبب آزار و اذیت گماشتگان متوکل عباسی به نواحی شمال ایران و جنوب جمهوری آذربایجان  مهاجرت نموده و ماندگار شده اند.

منابع

  • رابینو، هاسنت لویی. مازندران و استرآباد. علمی و فرهنگی، ۱۳۶۵. ۲۰۶ تا ۲۰۹.

 پس از آن نیزبه گفته یكی از ریش سفیدان روستا گویی مهاجرت و كوچ اجباری در سرنوشت اهالی بوده و اهالی این روستا دوبار در سالهای جنگهای جهانی  و انقلاب كمونیست شوروی و حكومت استالین (حدود سالهای1951 و1962 ) مجبور به ترك خانه و كاشانه خود شده اند كه حتی یكبار به روستاهای تولون و خانكندی لسگه درق عزیزلوی ایران پناه آورده و سپس به كمك یكی از بزرگان آن زمان پریمبل، بنام میریونس آقا كه توانسته موافقت نظامیان را در بازگشت اهالی پریمبل به وطنشان جلب و تضمین های امنیتی لازم را بگیرد به پریمبل برگشته اند.و یكبارنیزدر زمان استالین دوتن از بزرگان روستا با نوشتن شكوائیه و در خواست بازگشت عازم مسكو شده اند تا به ملاقات خوروشچف دبیركل حزب كمونیست ان زمان و همه كاره و مشاور استالین بروند كه اجازه ملاقات نداده اند و در حالی كه ایندو در مسكو سرگردان بوده اند تصمیم می گیرند با خرید دسته گل به ملاقات اولین فضانورد شوروی  یعنی گاگارین كه آن موقع تازه از كره ماه برگشته بوده بروند تا شاید نامه درخواست خود را از طریق وی به خورشچف و استالین برسانند.

  در منزل گاگارین پس از اینكه به سختی نوبتشان می رسد دسته گل را تقدیم و منتظر میمانند كه مترجم  گاگارین از زبان وی میگوید كه برای چه ایستاده اید بروید و یكی از آندو میگویند كه سوالی از محضرتان داشتم و گاگارین میگوید كه بگو و ایشان از گاگارین می پرسند كه چرا شما دركره ماه نماندید و برگشتید و گاگارین پاسخ میدهد برای چه بمانم من به وطنم برگشته ام ! و ایشان نیز میگوید این نامه را بگیر و به استالین برسان و بگو ما نیز میخواهیم به وطنمان(پریمبل) برگردیم. او نامه را می گیرد و پس از چندروز فرمان بازگشت اهالی از طرف استالین صادر و اهالی دوباره به وطن برمیگردند.

 

جاده ابریشم:

به گفته اهالی یك شاخه اصلی از جاده ابریشم از روستای پریمبل جمهوری آذربایجان گذشته و به سوی كاروانسرای قانلوبلاغ (ساخته شده در دوران صفویه در مرز مشكین شرقی و آذربایجان)  در ایران می رفته بطوریكه كاروانیان و تجار بسیاری در مسیر راهشان میهمان اهالی پریمبل می شدند.

 

 

 

آثار باستانی:

در اطراف پریمبل تپه های صخره ای وجود دارند كه قدمت آنها به هزاران سال پیش بر میگردد و به گفته كارشناسان میراث فرهنگی آذربایجان در این صخره ها نتنها تاریخ پزیمبل بلكه تاریخ آذربایجان قابل كاوش و استنتاج است.

 

زیارتگاه :

مزاریكی از اولیا بنام  سیدخلیفه میرغیاث در وسط روستا با كاشیهای فیروزه ای رنگ چشم نواز و آیات آسمانی نوشته شده برآن دل هر رهگذر را می رباید و مشتاقان و عاشقان اهل بیت عصمت وطهارت از جای جای جمهوری آذربایجان به زیارت سید و مولای خود به پریمبل می ایند تا زنگار دل بزدایند و هوایی تازه كنند.

منابع آب:

چشمه های آب سرد و گوارا بصورت خود جوش و خروشان از چهارسوی روستای پریمبل جاریست و همه ساله گردشگرانی از نقاط دور ونزدیك جهت گذران اوقات فراغت به پریمبل می آیند.

كوههای معروف:

دو كوه "هان داغی "و "هارای داغی" در بالای روستا قرارداشته و پوشیده از درختان جنگلی و گردو و سیب و انار و گلابی و آلوچه و...می باشند.

هارای داغی  یعنی كوه فریاد به گفته اهالی چون روستاییان جهت دعوت روستاهای همجوار از بالای كوه هارای داغی فریاد سرمیدادند و یا در زمانهای جنگ و... بر بالای آن آتش روشن می كردند به این نام نامیده شده است.و هان داغی بلند ترین كوه روستا می باشد.

 

شغل و فعالیت اهالی:

زنبور داری و دامداری در این روستا از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و مرغوبترین عسل طبیعی منطقه در این روستا تولید می شود بطوریكه كندوهای زنبور از جنس درختان گردو بوده كه درونشان را خالی نموده و بعنوان كلونی زنبور مورد استفاده قرار می دهند و سیدمظاهر از زنبوردارن با سابقه و بنام روستاست.همچنین این روستا دارای گله های بزرگ پرورش گاو و گوسفند می باشد. 

 

 

لونچها:

لونچها محل های گودی در اطراف روستای پریمبل هستند كه در قدیم الایام اهالی روستا از برای مقاصد خاصی از آن مكانها استفاده می نموده اند. از آن جمله باروت لونچی (لونچ  باروت) كه اهالی در زمان جنگهای سابق به ساختن باروت در این محل اقدام می نموده اند و یا اوت لونچی( لونچ علف) كه اهالی علفهای درو شده در تابستان را جهت استفاده زمستان دامها در این مكان ذخیره می كردند.و قاسم لونچی (لونچ قاسم ) كه به گفته اهالی قاسم یكی از ساكنان این روستا بوده  كه در ایران دشمنی داشته و از ترس او در این مكان پناه گرفته و زندگی می كرده است

بر گرفته از وبلاگ خانکندی به همت برادر میر عیسی خانکشی زادهتصویری از قبرستان بقیع قبل از تخریب در سال 1924. در این عکس بارگاه مطهر اهل بیت (س) در قبرستان بقیع در کنار مسجد پیامبر (صلی الله علیه و آله) نشان داده می شود.
baqi məzarliği 1924cu ildə
sonra səoodi ərəbistan liderləri burani xarabiqa çevirdilərقدیمیترین عکس از حرم امام حسین علیه السلام

imam hüseynin qəbri şərifi 92 il bundan qabağ
təlle zeynəbiyyə 92 il bundan öncə
در حال حاضر بنایی به همین نام در سمت غرب صحن حرم امام حسین علیه السلام وجود دارد. کار تجدید بنای تل زینبیه در این اواخر حدود سال 1398 هجری قمری انجام شد.
به گزارش مشرق به نقل از شیعه آنلاین، در صفحه 129 از کتاب "تراث الکربلاء" (میراث کربلا) که توسط آقای «مسلمان هادی صلعمة» تألیف شده، مطالبی در مورد تل زینبیه سلام الله علیها بیان شده است.
 
در این مطلب آمده: تل به معنای تپه، توده خاک و ریگ است. سرزمین کربلا، ناهموار و دارای تل و تپه بوده است. در حادثه کربلا تپه‌ ای مشرف بر محل شهادت شهدای کربلا وجود داشته که حضرت زینب سلام الله علیها بالای آن می‌آمدند تا وضعیت برادر عزیزشان حضرت امام حسین علیه السلام را در میدان نبرد بررسی کنند.
 
 
 
در حال حاضر بنایی به همین نام در سمت غرب صحن حرم امام حسین علیه السلام وجود دارد. کار تجدید بنای تل زینبیه در این اواخر حدود سال 1398 هجری قمری انجام شد.
 
تصویر موجود در این مطلب مربوط به بعد از انتفاضه 1920 عراق علیه اینگلیس یعنی حدود 50 سال قبل از بازسازی آن است. این عکس، قدیمی ترین عکس موجود از تل زیبنبیه سلام الله علیها به شمار می رود.

samerra imam zaman əleyhissəlamin qeyb olan yeri
imam hadi 10cu imamizin ziyarətgahi və imam zaman əleyhissəlamin anasi nərcis xatoonon ziyarətgahi
نمائی متفاوت از داخل غار حرا

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :درباره وبلاگ


BU VEBLAQ DOSTLUQ VEBLAQİDİR FƏRQİ YOXDUR HANSİ AZƏRBAYCANDAN OLSUN AMA BİR ŞEY VAR Kİ İNSANLAR SAĞLAM YAŞASİN BU VEBLAQİ 2 ÖLKƏ VƏTNDAŞİ İDARE EDİR AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASİNDAN =RAMİL ƏZİZOV
İRAN İSALAM RESPUBLİKASİNDAN =MİR ABBAS İBADİ

مدیر وبلاگ : ABBAS EBADİ
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
###